Andrzej Łazicki

KOMPLEKSOWA REHABILITACJA OBRZĘKÓW

Pytania pacjentów

 

Jak wykonać automasaż ręki po mastektomii?

W rehabilitacji obrzęków jednym z jej elementów jest automasaż. Znaczenie automasażu jest ważne ponieważ każdego dnia pacjent może go wykonać samemu bez udziału fizjoterapeuty czy masażysty. Automasaż warto wykonywać regularnie każdego dnia rano lub wieczorem, jednak jeśli występuje obrzęk ręki warto wykonać automasaż zarówno rano jak i wieczorem. Jeśli chodzi o czas trwania automasażu jest on zależny od ilości powtórzeń poszczególnych chwytów a nie z góry zamierzonego czasu czyli 15 minut czy 30 minut. Szybkość i siła ucisku nie świadczą o efekcie – czyli nie śpieszymy się w trakcie automasażu ani nie siłujemy z ręką. Automasaż ręki ma na celu stymulację naczyń limfatycznych a one znajdują się w powierzchownej warstwie tkanek i im większa siła ucisku tym mniejszy efekt automasażu. Ręka na której wykonujemy chwyty powinna być rozluźniona wtedy naczynia limfatyczne nie będą uciśnięte przez napięte mięśnie. W trakcie wykonywanych chwytów nie można doprowadzić do rozgrzania tkanek masowanych, ponieważ dojdzie do ich przekrwienia i efekt automasażu będzie dużo mniejszy. Podczas masowania ręki jeśli czujemy że wykonywane chwyty są mało płynne możemy użyć bardzo małej ilości oliwki – jednak nie możemy przesadzić z jej ilością ponieważ będziemy się ślizgać po masowanej ręce i wykonywane chwyty nie będą skuteczne.

Podsumowując automasaż ręki Po mastektomii wykonujemy dwa razy dziennie, czas trwania zależy od ilości powtórzeń poszczególnych powolnych chwytów na rozluźnionej ręce. Nie opisałem jak wyglądają poszczególne chwyty i w jakich kierunkach powinny być wykonane ale trudno jest bez ich pokazania opisać słowami.

Gabinet masażu limfatycznego

tel. 513 897 240
e-mail: andrzejobrzeki@gmail.com

Godziny pracy:
Poniedziałek-Piątek 8:00-20:00
Sobota 10:00-18:00

Gabinet masażu limfatycznego
adres: ul. Traktorowa 13 Łódź
przychodnia Mikomed
BEZPŁATNY PARKING
dojazd autobusem linii 76 i 83

Poproszę o pozostawienie opinii na temat mojej pracy, która pozwoli osobom niezdecydowanym umówić się na zabiegi. Z góry dziękuję.
Andrzej Łazicki - ZnanyLekarz.pl
Zadzwoń!
Przyjedź!