Andrzej Łazicki

KOMPLEKSOWA REHABILITACJA OBRZĘKÓW

Pytania pacjentów

 

Co to jest obrzęk limfatyczny, i dlaczego powstaje?

Obrzęk limfatyczny powstaje jeśli zostaje utrudniony odpływ płynów z przestrzeni międzykomórkowej, do naczyń limfatycznych a następnie do układu krwionośnego. Obrzęki, które powstały po zabiegach chirurgicznych, urazach a także jest wiele obrzęków których przyczyna powstania jest nieznana powodują że obwód ręki, nogi lub innej okolicy ciała znacznie się powiększa.

Co robić z obrzękiem ręki, nogi?

W sytuacji gdy zauważyliśmy że mamy obrzęk-obwód ręki , nogi się powiększył, w tej sytuacji najlepiej jest skonsultować się z lekarzem Angiologiem

Jakie zabiegi można wykonywać jeśli jest obrzęk?

Zabiegi, które wykonuje się u osób z obrzękami są to:

  • Manualny drenaż limfatyczny
  • wielowarstwowe bandażowanie
  • Masaż pneumatyczny – uciskowy
  • Ćwiczenia
  • automasaż

Co to jest manualny drenaż limfatyczny?

Manualny drenaż limfatyczny jest to zabieg, który jest wykonywany rękoma terapeuty. Drenaż limfatyczny nie powinien być wykonany bardzo siłowo i jednocześnie nie powinien doprowadzić do przegrzania tkanki. Chwyty drenażu limfatycznego są powolne i rytmiczne. Na początku drenażu są opracowane miejsca nie objęte obrzękiem a jednocześnie będące spływem dla naczyń limfatycznych. Okolice ciała które są opracowywane to szyja, klatka piersiowa, brzuch a następnie okolica objęta obrzękiem.

Jak wygląda bandażowanie obrzęku i czemu ma służyć?

Wielowarstwowe bandażowanie polega na nałożeniu kilku warstw produktów a następnie bandaży kompresyjnych. Bandażuje się od okolicy dystalnej do proksymalnej, co oznacza że na przykład od powyżej płytki paznokciowej do barku. Bandażowanie ma na celu podtrzymanie efektu manualnego drenażu limfatycznego a także prowadzić do redukcji obrzęku pod wpływem wywieranego ucisku. Sposób bandażowania jest zależny od okolicy obrzękniętej, konsystencji obrzęku lub materiałów wykorzystanych do bandażowania.

Co to jest masaż pneumatyczny – uciskowy, boa lub drenaż pneumatyczny.

Drenaż pneumatyczny jest to zabieg przy wykorzystaniu rękawów, nogawic lub pasu biodrowego. W trakcie zabiegu do pojedynczych komór jest pompowane powietrze i tym samym wywiera ucisk na okolicę ciała. Aparaty użyte do drenażu uciskowego różnią się rodzajem mankietów, ilością komór i rodzajem programów napełniania komór. Wywierany ucisk pod wpływem ciśnienia w napełnianych powietrzem komorach, ma na celu wspomaganie odpływu płynów z naczyń. Jednocześnie ucisk powoduje rozluźnienie tkanki podskórnej.

Jakie ćwiczenia można wykonywać gdy jest obrzęk?

Ćwiczenia są jednym z elementów wspomagających odpływ płynów z okolicy obrzękniętej. Podczas pracy mięśni i stawów powstaje pompa , która pomaga w odpływie zalegających płynów. Zaleca się wykonywanie ćwiczeń podczas gdy okolica obrzęknięta jest zaopatrzona w bandaże lub odzież kompresyjną. Ważne jest też oddychanie torem brzusznym – przeponowym.

Co to jest odzież kompresyjna? Jaką odzież kompresyjną stosuje się na obrzęki limfatyczne?

Odzież kompresyjna jest to odzież, która wywiera ucisk i jednocześnie ma na celu zapobiegać zaleganiu płynów .Jest kilka klas kompresji, w zależności od obrzęku dobiera się klasę kompresji i rodzaj odzieży.

Na obrzęki limfatyczne zaleca się stosowanie odzieży płaskodzianej, której sposób wykonania zapobiega powiększaniu się obrzęku.

Masaż idealny dla każdego – drenaż limfatyczny w Łodzi w przystępnej cenie – Drenaż limfatyczy Łódź

Gabinet masażu limfatycznego

tel. 513 897 240
e-mail: andrzejobrzeki@gmail.com

Godziny pracy:
Poniedziałek-Piątek 8:00-20:00
Sobota 10:00-18:00

Gabinet masażu limfatycznego
adres: ul. Traktorowa 13 Łódź
przychodnia Mikomed
BEZPŁATNY PARKING
dojazd autobusem linii 76 i 83

Poproszę o pozostawienie opinii na temat mojej pracy, która pozwoli osobom niezdecydowanym umówić się na zabiegi. Z góry dziękuję.
Andrzej Łazicki - ZnanyLekarz.pl
Zadzwoń!
Przyjedź!