513 897 240

Pytania Pacjentów

Co to jest obrzęk limfatyczny, i dlaczego powstaje?

Obrzęk limfatyczny powstaje jeśli zostaje utrudniony odpływ płynów z przestrzeni międzykomórkowej, do naczyń limfatycznych a następnie do układu krwionośnego. Obrzęki, które powstały po zabiegach chirurgicznych, urazach a także jest wiele obrzęków których przyczyna powstania jest nieznana powodują że obwód ręki, nogi lub innej okolicy ciała znacznie się powiększa.

Co robić z obrzękiem ręki, nogi?
W sytuacji gdy zauważyliśmy że mamy obrzęk-obwód ręki , nogi się powiększył, w tej sytuacji najlepiej jest skonsultować się z lekarzem Angiologiem

Jakie zabiegi można wykonywać jeśli jest obrzęk?
Zabiegi, które wykonuje się u osób z obrzękami są to:

  • Manualny drenaż limfatyczny
  • wielowarstwowe bandażowanie
  • Masaż pneumatyczny – uciskowy
  • Ćwiczenia
  • automasaż

Co to jest manualny drenaż limfatyczny?
Manualny drenaż limfatyczny jest to zabieg, który jest wykonywany rękoma terapeuty. Drenaż limfatyczny nie powinien być wykonany bardzo siłowo i jednocześnie nie powinien doprowadzić do przegrzania tkanki. Chwyty drenażu limfatycznego są powolne i rytmiczne. Na początku drenażu są opracowane miejsca nie objęte obrzękiem a jednocześnie będące spływem dla naczyń limfatycznych. Okolice ciała które są opracowywane to szyja, klatka piersiowa, brzuch a następnie okolica objęta obrzękiem.

Jak wygląda bandażowanie obrzęku i czemu ma służyć?
Wielowarstwowe bandażowanie polega na nałożeniu kilku warstw produktów a następnie bandaży kompresyjnych. Bandażuje się od okolicy dystalnej do proksymalnej, co oznacza że na przykład od powyżej płytki paznokciowej do barku. Bandażowanie ma na celu podtrzymanie efektu manualnego drenażu limfatycznego a także prowadzić do redukcji obrzęku pod wpływem wywieranego ucisku. Sposób bandażowania jest zależny od okolicy obrzękniętej, konsystencji obrzęku lub materiałów wykorzystanych do bandażowania.

Co to jest masaż pneumatyczny – uciskowy, boa lub drenaż pneumatyczny.
Drenaż pneumatyczny jest to zabieg przy wykorzystaniu rękawów, nogawic lub pasu biodrowego. W trakcie zabiegu do pojedynczych komór jest pompowane powietrze i tym samym wywiera ucisk na okolicę ciała. Aparaty użyte do drenażu uciskowego różnią się rodzajem mankietów, ilością komór i rodzajem programów napełniania komór. Wywierany ucisk pod wpływem ciśnienia w napełnianych powietrzem komorach, ma na celu wspomaganie odpływu płynów z naczyń. Jednocześnie ucisk powoduje rozluźnienie tkanki podskórnej.

Jakie ćwiczenia można wykonywać gdy jest obrzęk?
Ćwiczenia są jednym z elementów wspomagających odpływ płynów z okolicy obrzękniętej. Podczas pracy mięśni i stawów powstaje pompa , która pomaga w odpływie zalegających płynów. Zaleca się wykonywanie ćwiczeń podczas gdy okolica obrzęknięta jest zaopatrzona w bandaże lub odzież kompresyjną. Ważne jest też oddychanie torem brzusznym – przeponowym.

Co to jest odzież kompresyjna? Jaką odzież kompresyjną stosuje się na obrzęki limfatyczne?
Odzież kompresyjna jest to odzież, która wywiera ucisk i jednocześnie ma na celu zapobiegać zaleganiu płynów .Jest kilka klas kompresji, w zależności od obrzęku dobiera się klasę kompresji i rodzaj odzieży.

Na obrzęki limfatyczne zaleca się stosowanie odzieży płaskodzianej, której sposób wykonania zapobiega powiększaniu się obrzęku.

Obrzęki po urazach
Obrzęki tego typu powstają podczas uprawiania dyscyplin sportowych a także w wyniku kontuzji do, których dochodzi w trakcie dnia codziennego. Obrzęki u sportowców i osób aktywnych dotyczą w dużej mierze okolicy stawów. Gdy obrzęk stawu po kontuzji utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, a bul stawu jest nieznaczny. By poprawić zakres ruchomości stawu, ważne jest zmniejszenie obwodu okolicy obrzękniętej. Zabiegi, które sprzyjają zmniejszeniu obrzęku to: manualny drenaż limfatyczny, kinezjo taping i inne, które nie powodują bólu.
Obrzęki po złamaniach
W wyniku zmian w tkankach i układzie mięśniowo więzadłowym podczas gojenia i jednocześnie długotrwałego unieruchomienia poprzez gips, w okolicy złamania może pojawić się po zdjęciu gipsu, zastój płynu limfatycznego. Tego typu zastoje trzeba jak najszybciej odprowadzić by się nie utrwaliły i by uniknąć zmian tkankowych. Jeśli złamanie dotyczyło stawu, zmniejszenie obrzęku będzie sprzyjać poprawie ruchomości i szybszemu powrotowi do sprawności ruchowej.
Obrzęki po operacjach chirurgicznych
Każdy zabieg chirurgiczny, który ingeruje w tkanki miękkie i jednocześnie naczynia, może spowodować zastoje płynów. Tego typu obrzęki jeśli jest wskazane i nie ma dużej bolesności można udrażniać po trzeciej, czwartej dobie po zabiegu. Manualny drenaż limfatyczny, który jest zabiegiem powodującym usprawnienie naczyń limfatycznych jest bezbolesny i powoduje ulgę gdy dochodzi do zmniejszenia się obrzęku. Manualny drenaż limfatyczny wykonuje się też po zabiegach medycyny estetycznej, gdzie jest ważny też efekt wizualny.
Obrzęk nóg
Obrzęki kończyn dolnych powstałe podczas długotrwałego unieruchomienia ( pozycja siedząca w pracy, podróży autem, autokarem, lot samolotem lub długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej w bezruchu). Wszystkie te niewygodne pozycje powodują utrudniony odpływ krwi, co doprowadza do pojawienia się obolałych i obrzmiałych nóg wieczorem. Zastoje, które w początkowej fazie są sygnałem by zadbać o komfortową pracę układu krwionośnego, zaniedbane mogą spowodować wiele powikłań.

Chcąc zapobiegać powikłaniom należy w początkowej fazie zaopatrzyć się w odpowiednio dobraną odzież kompresyjną. Można też zmniejszyć objawy poprzez ćwiczenia, ułożenie nóg na klinie lub zadbać o większą aktywność ruchową.

W przypadku szczegółowych pytań zapraszam do kontaktu Łazicki Andrzej telefon 513 897 240

Co to jest manualny drenaż limfatyczny?
Manualny drenaż limfatyczny jest to zabieg, który jest wykonywany rękoma terapeuty. Drenaż limfatyczny nie powinien być wykonany bardzo siłowo i jednocześnie nie powinien doprowadzić do przegrzania tkanki. Chwyty drenażu limfatycznego są powolne i rytmiczne. Na początku drenażu są opracowane miejsca nie objęte obrzękiem a jednocześnie będące spływem dla naczyń limfatycznych. Okolice ciała które są opracowywane to szyja, klatka piersiowa, brzuch a następnie okolica objęta obrzękiem.

Potoczne określenia manualnego drenażu limfatycznego, które są używane to: masaż limfatyczny ręczny, masaż obrzęków, drenaż obrzęków , drenaż limfatyczny ręczny. W przypadku leczenia obrzęków ważne jest by osoba, która wykonuje zabieg miała wiedzę dotyczącą budowy i funkcjonowania układu limfatycznego

Odzież uciskowa

Odzież uciskowa (kompresyjna) – jest to odzież stosowana przy zastoju krwi lub limfy.

Jej stosowanie może mieć formę profilaktyczną lub leczniczą. Najczęściej stosowana jest przy zaopatrzeniu kończyn. Przy zaopatrzeniu nóg najczęściej stosowane są podkolanówki uciskowe, pończochy uciskowe lub rajstopy uciskowe, każda z nich może mieć różną klasę ucisku zależną od wskazań, tego typu produkty określa się też jako odzież przeciw żylakową. Przy zaopatrzeniu ręki stosuje się rękaw z mitenką lub do nadgarstka można też nosić rękawiczkę jeśli jest ona wskazana. Każdy rodzaj odzieży uciskowej jest poprzedzony dokonaniem odpowiednich pomiarów. Jest też odzież szyta na miarę, jej używa się najczęściej jako jeden z etapów w trakcie zakończenia kompleksowej rehabilitacji obrzęku limfatycznego.

Odzież uciskowa
Jest to szeroki zakres odzieży, która na na celu usprawnienie odpływu krwi i limfy. W skład tej odzieży wchodzą między innymi:

Podkolanówki uciskowe
stosowane są najczęściej przy niewielkich obrzękach w okolicy stawu skokowego i samej stopy. Podkolanówki uciskowe mogą być stosowane jako profilaktyka przeciw zastoinowa w trakcie lotów samolotem jak również podróży autokarem lub autem.
Podkolanówki uciskowe mogą też być stosowane przez mężczyzn.

Pończochy uciskowe
Stosowane są przy zastojach gromadzących się w większej powierzchni nogi by jak najwyżej, czyli do samej pachwiny odprowadzić zalegające w nodze płyny.
Większość z pończoch uciskowych jest zakończonych specjalnymi rodzajami sylikonu, by uniknąć zsuwania się z powierzchni uda.

Rajstopy uciskowe
Stosowane są przy zastojach krwi i limfy gromadzących się w obydwu nogach.
Sam fakt zaopatrzenia tali bardziej niż przy pończochach zapobiega u osób z nadwagą by rajstopy uciskowe nie zsuwały się z nogi. Zaopatrzenie tali przy tego rodzaju odzieży nie wywiera ucisku na okolicę brzucha.

Odzież przeciw żylakowa
Ma na celu zapobieganie powiększaniu się naczyń żylnych układu powierzchownego. Częste zastoje krwi powstają w nogach ze względu na grawitacyjny spływ i czasami utrudniony odpływ krwi. Dzięki odzieży uciskowej można zapobiegać powstającym zastojom krwi i obrzękom żylnym.
Odzież przeciw żylakowa może być też stosowana jako profilaktyczna. Wszystkie produkty, które zostały wyżej opisane znajdują się w ofercie gabinetu „AMDL” i są wyrobami medycznymi.

Zanim zaczniemy nosić odzież uciskową wymagana jest konsultacja lekarska lub z terapeutą, który ma specjalistyczne szkolenia w doborze takiej odzieży.

W przypadku bardziej szczegółowych informacji zapraszam do kontaktu tel. 513 897 240

Dane kontaktowe:

tel. 513 897 240
e-mail: andrzejmasaz@onet.pl

Gabinet masażu limfatycznego
adres: ul. Kusocińskiego 61, 94-054 Łódź
przychodnia ESKULAP, pawilon AGATA
dojazd autobusem linii 80 i 55

Gabinet masażu limfatycznego
adres: ul. Traktorowa 13 Łódź
przychodnia Mikomed
dojazd autobusem linii 76 i 83

Call Now Button513 897 240